top of page

Що треба знати про ІТ галузь Вінниці

Минулоріч на медіаресурсі DOU опублікували статтю, у якій новачкам в ІТ галузі розповіли як та з чого почати свій кар’єрний шлях.

Ми вирішили зробити схожий матеріал, у якому представники вінницьких ІТ компаній дають відповіді на найпоширеніші запитання про технологічну галузь міста в 2023 році.1. Що треба розуміти про ІТ галузь Вінниці

 • Які типи ІТ компаній є у Вінниці

Дарія Нишпорська, Вик. директорка ІТ Асоціації Вінниці

Вінниця займає 4-ту сходинку в рейтингу найтехнологічніших міст України. Понад 150 компаній здійснювали тут свою діяльність до повномасштабного вторгнення, а зараз у місті знайшли комфортний прихисток і релоковані компанії зі Сходу та Півдня України.


Серед різноманіття місцевих ІТ компаній переважають наступні:


- Продуктові, що створюють власні застосунки, ігри, тощо.

- Сервісні, які надають послуги розробки, бізнес-аналізу, рекрутингу тощо.

- Стартапи – ще зовсім молоді інноваційні компанії.


У Вінниці переважають компанії, які спеціалізуються на розробці програмного забезпечення, а за основними спеціалізаціями є продуктовими чи аутсорсними (коли проєкт виконується на субпідряді у іншої компанії).


Серед замовників переважають загалом представники сфери послуг, фінансової, медичної, індустріальної та туристичної індустрій. З 2022 року йде також активний процес стартапів. Топові ІТ-компанії, що мають представництва у Вінниці та відмінну репутацію ми об'єднали у бізнес-спілку ІТ-Асоціацію Вінниці.


 • Чи буде перспективною ІТ галузь у найближчі роки?

Софина Дмитро, CEO WINSTARS.AI

Однозначно ІТ сфера перебуває в процесі еволюційної трансформації, приправлена світовими економічними та технологічними трендами (в Україні звісно що й війна вносить свої корективи).


На мою думку, стек технологій буде зміщуватись: з’явиться багато простих вакансій на розробки в редакторах чи з готовими СУБД; з іншої сторони, акцент піде на складні ентерпрайз розробки та стартапи.


Проте однозначно такого аутсорсинг-буму, як був раніше, вже не буде, у т.ч. з причини зменшення різниці в зарплатах з країнами замовниками.


Бум буде пов'язаний з іншими технологіями та напрямки.


 • На яку зарплатну вилку розраховувати?

Дарія Нишпорська, Вик. директорка ІТ Асоціація Вінниці

Згідно з останнім зарплатним дослідженням DOU, влітку 2023-го медіанна зарплата вінницького ІТ-спеціаліста сягала $3325 . Найбільші суми ($4700) отримували Seniour C# / .Net розробники. Найменші - $2150, - розробники на JavaScript. Раджу бодай раз на пів року переглядати подібні дослідження, порівнювати співвідношення свого досвіду та знань з ринковими пропозиціями та потребами - це також важлива складова при побудові свого кар'єрного плану.


 • Які вакансії найпопулярніші у Вінниці?

Дарія Нишпорська, Вик. директорка ІТ Асоціація Вінниці

За останній рік на світовому ринку ІТ галузі відбулися значні зміни, які торкнулись і України. Так, наразі більшість компаній надають перевагу більш досвідченим спеціалістам (Middle + і вище), а серед умов праці все більше переважає віддалений формат роботи, який набрав популярності ще в роки, коли коронавірус був основною халепою для бізнесу...


Серед лідерів вакансій у Вінниці в 2023 році:


- Software Developer, зокрема на Java, Python, C#, .NET і т.д.

- Web Developer: розробники HTML, CSS, JavaScript, PHP, Ruby, фреймворків, таких як Angular або React, можуть мати широкі можливості.

- Quality Assurance Engineer з найпопулярнішими фреймворками Selenium, JUnit або PyTest.

- Data Analyst, тут переважають інструменти SQL, Excel, Tableau, Power BI, Python, R і т.д. DevOps


2. Де вчитися?

 • Які є університети або навчальні заклади з фокусом на ІТ у Вінниці?

Олег Ковалюк, координатор програм EPAM University в Подільському регіоні


У Вінниці є багато хороших навчальних закладів, де можна здобувати професії за ІТ-напрямками. Водночас особливу увагу я б рекомендував звернути на Вінницький національний технічний університет та Донецький національний університет ім. Василя Стуса. Вони є освітніми партнерами EPAM, з ними ми постійно взаємодіємо для підвищення якості навчання студентів.


 • Чи обов’язково закінчувати ВНЗ, можливо, достатньо курсів?

Тетяна Демчук, HR People Partner в Covent IT

Для того, щоб бути ефективним працівником у своїй сфері в цілому, достатньо пройти грамотно побудований курс, який би включав не лише теорію, але й практичні кейси або навіть невеликі проєкти, які можна включити в портфоліо. Такого курсу буде цілком достатньо для початку, але в подальшому ваша кар’єра буде залежати лише від набутого практичного досвіду, а також від бажання самостійно розвиватися і вчити нові технології.


Досвід показує, що дуже часто працівник, який прийшов у компанію після курсів, показує кращі результати в роботі, аніж студент після вишу, що звісно зумовлено більш практичною і вузьконаправленою підготовкою курсів, аніж університету.


Це саме порівняння може діяти навпаки, якщо мова йде про асиміляцію працівника в команді – студент після університету має більший соціальний досвід, ніж людина такого ж віку після коротких курсів, адже вища освіта, у свою чергу, надає більше комунікативних практик, розширює кругозір людини завдяки різноманітності предметів і їх різноплановості, а також розвиває софт скіли.


 • Де шукати знання та інформацію для самостійного навчання?

Антон Роздорожнюк, Newsoft, Senior Flutter Developer

Головне для початку точно визначитись з напрямком вивчення. А далі алгоритм дій доволі простий. Поясню на прикладі мобайл розробки:

1. Офіційна документація та сайти. До прикладу developer.android.com або flutter.dev, де вже можна отримати доволі великий набір знань;


2. Онлайн-курси. Існує величезна кількість онлайн платформ, де можна пройти повноцінний курс і отримати знання за будь-якою тематикою. До прикладу coursera.org, udemy.com чи українська mate.academy;


3. YouTube-канали. Безліч ютуб каналів пропонують прості приклади та повноцінні курси для навчання. Почати раджу з офіційних по типу: www.youtube.com/c/AndroidDevelopers або www.youtube.com/@flutterdev;


4. Статті, форуми, спільноти. Тут все просто, на Medium, Stack Overflow, Reddit та багатьох інших подібних платформах можна знайти статтю чи тред на майже всі теми, що можуть виникнути під час навчання;


5. І звісно книги. Недооцінювати гарно зібрані знання не варто, тому раджу обовʼязково знаходити книги за тематикою та читати. По-перше, це допомагає самому краще структурувати інформацію по темі. І, по-друге, розвиває загальне розуміння предмету вивчення. Моя власна порада для програмістів обовʼязково почитати Дядька Боба, це не найновіші книги але все ще дуже актуальні.

3. Що потрібно знати?

 • Який рівень знань та навичок наразі потрібен для працевлаштування?

Софина Дмитро, CEO WINSTARS.AI

По-перше, софт скіли, і це не просто банальні слова про комунікабельність та ініціативність. Вміння самостійно та ефективно працювати з високим рівнем самомотивації (в умовах ремоуту).


По-друге, англійська мова на рівні живого і вільного спілкування (мітинги та співбесіди ніхто не відміняв).


По-третє, вузька спеціалізація з можливістю гнучкого переключення на старті кар’єри (не просто комп'ютер віжен і все, а бажання розвиватись у напрямку, де компанія запропонувала проходити стажування.

 • На що звернути увагу в компанії, перш ніж влаштуватись на роботу в 2023?

Михальчук Єлизавета, PR manager ІТ Асоціації Вінниці

Рекомендую звернути увагу на наступні аспекти:


- Репутація компанії. Дослідіть історію та репутацію компанії галузі IT. Перевірте, як довго вони працюють на ринку, які проєкти вони виконували і які клієнти у них є.


- Технологічний стек. Переконайтеся, що технології та інструменти, що використовуються в компанії, є актуальними, сучасними та підходять для вашого професійного розвитку.


- Команда та колеги. Важливо дізнатись більше про команду, з якою ви будете працювати. Зверніть увагу на комунікацію та співпрацю в компанії.


- Культура компанії. Розгляньте, чи відповідають цінності вашим особистим переконанням і чи підходить вам їхній робочий стиль.
- Можливості розвитку. Розгляньте, які можливості розвитку та кар'єрного зростання пропонує компанія. Перевірте, чи є в них програми навчання, тренінги та інших подіях, що сприяють професійному росту.


- Розмір компанії. Врахуйте розмір компанії та її структуру. Більші компанії можуть мати більше можливостей та проєктів, але менші компанії можуть надати більше гнучкості та можливостей впливати на процеси.


- Компенсація та пакет вигод. Розгляньте пропозицію щодо заробітної плати, бонусів, соціальних пакетів та інших вигод.

4. Де стажуватися?

 • Чи обов’язкове стажування і чи є воно запорукою подальшого працевлаштування в компанії?

Любов Хащевська, Operations manager at ElifTech IT School

Стажування в ІТ компанії – це гарна можливість для молодих спеціалістів отримати практичний досвід. Під час стажування інженер може бути залучений до комерційних проєктів, які розробляються в компанії, або ж практикуватись на внутрішніх чи навчальних проєктах.


Стажування не є обов'язковим, адже можна потрапити в компанію й через вакансію. Проте, пройшовши стажування, молодий спеціаліст отримує ряд переваг:


1) Це можливість познайомитись із культурою компанії ще до працевлаштування, оцінити наскільки ви "підходите один одному";


2) Якщо стажування відбувається на комерційному проєкті – це можливість зануритись одразу в командну роботу, з усіма атрибутами методологій розробки;


3) І навіть якщо стажування відбувається на внутрішніх чи навчальних проєктах, менторами є досвідчені розробники, які можуть поділитись не тільки тим "як писати код", а й кращими практиками розробки проєктів, бізнес-логіки, організації часу і т д.


Стажування можуть бути в групі або ж індивідуальними. Вони не дають 100% гарантії подальшого працевлаштування, адже на молодого спеціаліста будуть покладені відповідні задачі й буде простір, щоб проявити себе. Проте, якщо ви вже потрапили на стажування, то шанси залишитись в компанії дуже високі.


 • Які компанії в Вінниці надають можливості стажування для початківців у ІТ?


Вінниця, як і багато інших міст в Україні, є домом для великої кількості компаній у сфері інформаційних технологій. Ці компанії не тільки створюють інноваційні продукти та послуги, але й надають можливості стажування для початківців, які бажають розпочати свою кар'єру в ІТ-галузі.


Деякі компанії, що входять до Вінницької ІТ Асоціації також надають таку можливість, тому не соромтесь дізнаватись інформацію на їх сайті або питати напряму


Любов Хащевська, Operations manager at ElifTech IT School

Компанія ElifTech кожного року проводить 2-3 запуски стажування на базі своєї ІТ School. Це групові стажування, де інженери здобувають досвід командної роботи, створюють власний проєкт з "нуля", вивчають нові для себе технології.


Стажування триває два місяці, має гнучкий графік (зустрічі з ментором ввечері, практичні завдання можна виконувати у вільний час), тому підійде навіть світчерам, у яких наразі є основна робота. Після стажування (або навіть під час нього), більшість отримує джоб оффер.

5. Як почати працювати?


 • Як і де знайти роботу у Вінницьких IT компаніях у 2023?

Дарія Нишпорська, Вик. директорка ІТ Асоціація Вінниці

Кадрова криза серед молодих спеціалістів рівнів trainee та junior може викликати почуття розпачу та невпевненості. Однак, після кожної кризи настає період економічного підйому, а сфера технологій не буде винятком.


Саме тому зараз – ідеальний момент, щоб активно працювати над розвитком власного професійного портфоліо. Заповнення його власними проєктами та виконання комерційних замовлень на популярних фріланс-майданчиках, таких як Upwork, не лише додасть цінність до вашого досвіду, але й продемонструє вашу експертизу потенційним роботодавцям.


З огляду на різноманіття ресурсів для пошуку роботи, варто зосередитися на тих, що мають визнану репутацію та широке коло роботодавців. Соціальна мережа LinkedIn і платформа DOU безумовно займають одне з провідних положень у цьому списку. Однак, важливо враховувати інші платформи, як Djinni, Work.ua та інші, особливо для нетехнічних вакансій. Не слід забувати також про регіональні канали з вакансіями, які можуть бути прихованим джерелом цінної інформації, наприклад, телеграм-канал @IT_VN вінницької ІТ спільноти.


Не забувайте також про значення особистих знайомств і мережі контактів. Участь у професійних заходах, конференціях та інших подіях у вашій галузі може виявитися надзвичайно корисною. В цьому контексті, будьте активними відносно своєї кар'єри, зустрічайте нових людей і розширюйте свої можливості.

 • Як скласти «правильне» резюме?

Богдан Загрія, Head of Marketing at Spendbase

З банального, але не очевидного одразу згадалося, що часом у CV дуже важко зрозуміти актуальний рівень англійської або іншої іноземної, а це ледь не найважливіший момент для інтернаціональних компаній.


На етапі пошуку свого perfect match кандидата для рекрутера усе починається з базових речей: мови, технічних знань, досвіду. Усе це має бути читабельним, адже за день перед очима у рекрутера пролітає сотня, а то й дві сотні CV.Якщо у додатку немає сертифікату, я б порадив прописувати саме в форматі B2 або Upper-intermediate. Часто зустрічається стандартна куплена тема для резюме з крапками чи квіточками (наприклад, Ukrainian ● ● ● ● ● English ● ● ● ● Polish ● ● ● ) і для рекрутера це загадка на логіку з двома зірочками. Таке CV можуть переглянути і закрити.TOП-3 Бісить рекрутера:

 • CV з російськими сертифікатами, лінками .ru у хороших компаніях летять у смітник, це не те, чим варто зараз пишатись;

 • Дискримінаційні висловлювання & сексизм не свідчать про високий рівень інтелекту фахівця;

 • Неструктуровані CV на багато сторінок (якщо хочеться сказати більше, краще додати мотиваційний лист).

ТОП-3 Хороших ідеї:

 • Структура це SLAY! Виокремити робочий досвід, волонтерство, інтернатуру, навчання. Якщо у компанії був карʼєрний ріст, то прописати який саме;

 • Зазначити, у якому місяці почався певний етап і у якому закінчився, бо з 2021 по 2022 рік може означати у деяких кандидатів не рік, а місяць роботи. Ми за прозорість!

 • Перевірити, щоб посилання на лінкедін було клікабельним, а у номера телефону не бракувало цифри. Дайте шанс рекрутеру до себе додзвонитись, ну будь лаасочка!

Бажаю кожному знайти свою Dream Team!

6. Як успішно пройти співбесіду?


 • Які типові етапи включає процес співбесіди в ІТ-компаніях?

Роман Микитюк, Head of Vinnytsia office Sigma Software

Типовий процес для технічних та не технічних спеціальностей може дещо відрізнятись, проте класично кандидата очікує наступний шлях:


Контакт із рекрутером – Скринінг – HR співбесіда – Технічна співбесіда – Розмова із менеджером – Фідбек.


Додатково та опціонально компанія може просити виконати технічне завдання або пройти певний тест (на знання англійської мови, наприклад).


 • На що звертають увагу HR під час співбесіди?

Роман Микитюк, Head of Vinnytsia office Sigma Software

Перш за все, рекрутер оцінює базові професійні навички. Одразу і завжди запам'ятовується ставлення кандидата до самої співбесіди. Це ставлення складається із наступного:

- Пунктуальність. Доволі складно буде пояснити, що ти зазвичай все робиш вчасно, якщо на співбесіду значно запізнюєшся.

- Discovery про компанію. Зацікавленість позицією легко проявити знанням базової інформації про потенційного роботодавця. Усе, що потрібно елементарно гуглиться. Додатковою перевагою буде згадка про попереднє спілкування із компанією на форумах, презентаціях, конференціях.


- Відкритість під час самопрезентації. Щирість завжди цінується. Варто розуміти, що натягуючи маску на себе, ви не хакнете систему. Рекрутер, скоріш за все, уже знає із якою командою вам потенційно доведеться працювати, та шукає людину, яка була б ментально близька цій команді. Приховуючи свої справжні мотиви та цінності ви, скоріш за все, поцілите у "молоко", адже колективи дуже різноманітні.


- Структурованість та логічність розповіді. Ширина пізнань та зацікавлень. Зазвичай це індикатор здатності та бажання вчитись чомусь новому.

Зворотній зв'язок. Більшість кандидатів помилково вважає, що співбесіда - це гра у одні ворота. Тебе питають, а ти чітко відповідаєш. Насправді найуспішніші співбесіди проходять у форматі рівноправної розмови, коли кандидат не соромиться запитувати важливу для себе інформацію, уточнювати питання, торкатись суміжних тем.

 • На що СТО звертає увагу під час співбесіди з кандидатом?

Костянтин Ісаєнков, CTO at WINSTARS.AI

По-перше, увагу слід звернути на софт скіли кандидата. Це стосується багатьох аспектів, таких як загальна поведінка людини (слід перевірити ще не етапі спілкування з рекрутером), вміння працювати в команді, манера поведінки з замовниками, те, як людина поводить себе у критичній ситуації, та багато іншого.


Головна мета цього етапу - зрозуміти, чи підходить кандидат компанії, а компанія кандидату.


По-друге, це технічні скіли кандидата. Звісно, завжди потрібно перевіряти стек технологій, який вимагається вакансією, але не слід забувати про те, як кандидат підходить до вирішення складних задач.


Тому під час кожної співбеседи пропоную розробникам вирішити пару цікавих задач, просто, щоб зрозуміти, як людина мислить.

7. Що робити далі?

 • Які можливості для розвитку кар'єри є в ІТ-галузі Вінниці?

Михальчук Єлизавета, PR manager ІТ Асоціації Вінниці

Вінниця є перспективним містом для розвитку кар'єри в галузі ІТ. У ньому зосереджена значна кількість ІТ-компаній, які пропонують різноманітні можливості для професійного зростання.


Ви можете приєднатися до великих корпорацій, де працюють команди професіоналів над масштабними проєктами. Або ж ви можете обрати стартап-спільноту, де зможете активно брати участь у створенні нових продуктів і мати більшу свободу в професійному розвитку.


Крім того, Вінниця пропонує широкі можливості навчання. Тут розташовані навчальні заклади, що пропонують курси і тренінги з різних галузей ІТ. Ви можете поглибити свої знання, отримати нові навички, що збільшить вашу конкурентоспроможність на ринку праці.Також у місті часто проводяться ІТ-конференції та зустрічі спільнот. Це надає можливість зустріти висококваліфікованих фахівців та встановити корисні контакти. Крім роботи над проєктами у компаніях, Ви також можете взяти участь у власних проєктах або приєднатися до відкритих джерел та спільнот. Це надає можливість продемонструвати свої здібності та навички, що допоможе підвищити вашу цінність на ринку праці.


 • Які кроки для поступового росту в професійному плані у ІТ?

Степановський Артур, Product Manager at Trucker Guide

Розвиток кар'єри в сфері ІТ вимагає планування і постійного навчання. Ось кілька кроків, які можуть допомогти вам:


- Визначення цілі. Уявіть свою кінцеву ціль, щоб розуміти, до чого ви прагнете. Чи хочете ви стати керівником проекту, старшим розробником, або ви прагнете до спеціалізації в конкретній області? Це допоможе вам створити чіткий шлях розвитку.


- Освіта та навчання. Постійне навчання є ключовим у ІТ-секторі. Це може бути формальне освіта, самостійне навчання через онлайн-курси або сертифікація в конкретних областях.


- Практика. Отримання досвіду шляхом практичної роботи є надзвичайно важливим. Існує популярна концепція, згідно якої, щоб стати експертом в якій-небудь області, необхідно витратити близько 10,000 годин на практику.


- Постійне оновлення навичок. Технології швидко змінюються, і вам потрібно буде постійно оновлювати свої навички. Варто завчасно запланувати час на відслідковування змін та оновлень.


- Розвиток SOFT skills. Крім технічних навичок, важливі також комунікаційні навички, навички управління часом, вирішення проблем, співпраця в команді та ін. Вони допомагають встановлювати позитивні відносини в команді, підвищують продуктивність і сприяють успіху. Незалежно від галузі або професії, SOFT skills часто вважаються одними з найважливіших факторів для успішної кар'єри.

 • Як керівники розуміють, що людина готова до розвитку в компанії?

Сергій Редько, керівник EPAM Україна в центральному регіоні

Насправді це завжди помітно. Зокрема, готовність до розвитку можна відслідкувати за трьома ознаками: бажання постійно навчатися і навчати інших, здорова одержимість тим, що людина робить та використання набутих знань на практиці.

Степановський Артур, Product Manager at Trucker Guide

В моєму бізнес-досвіді, у контексті продуктового середовища:

Коли співробітник усвідомлює взаємозв'язок своєї роботи з фінальним продуктом, і намагається адаптувати або удосконалити свої завдання, щоб максимально сприяти кінцевому результату.


Отже, існує бажання ініціювати зміни, але може бракувати необхідних навичок або дозволів.


У цей момент керівник повинен розпізнати готовність співробітника до розвитку і підтримати його в цьому процесі.8. ІТ-спільнота і події

 • Які місцеві ІТ-спільноти, групи або організації активні у Вінниці?

Дарія Нишпорська, Вик. директорка ІТ Асоціація Вінниці

З 2018 року у місті діє ГО з 18 топових компаній міста ІТ Асоціація Вінниці, що об'єднує професіоналів, компанії, студентів та всіх зацікавлених у розвитку сфери інформаційних технологій.


Головна мета організації – створити сприятливе середовище для розвитку ІТ-галузі, підвищення якості та конкурентоспроможності місцевих ІТ-підприємств, а також підготовки кваліфікованих фахівців. Для цього ми проводимо різноманітні івенти, дослідження, співпрацюємо з урядом, навчальними закладами, українськими та міжнародними бізнес-спільнотами задля досягнення спільних цілей.


Окрім того, у Вінниці діють різні технологічні ком'юніті, відповідно до мов програмування, бізнес-напрямків тощо.


Наприклад, Vinnytsia JS щорічно проводять велику тематичну конференцію, на якій збирають усіх зацікавлених технологією JavaScript.


Також, компанії інколи самі створюють спільноти однодумців, Наприклад Sigma Software долучилась до створення UA Tech Network, а EPAM має цілу низку внутрішніх ком'юніті: від Garage community до IT People Soft Skills сommunity.

 • Які переваги ви бачите в участі в ІТ-спільноті та відвідуванні подій для молодих фахівців?

Тетяна Демчук, HR People Partner в Covent IT

Перша і найголовніша причина для молодих фахівців брати участь в різноманітних івентах ІТ-спільноти це можливість дізнатися про безцінний досвід роботи в ІТ сфері від висококваліфікованих спеціалістів з багатим комерційним досвідом.


Не менш важливе значення мають знайомство і обмін інформацією з такою ж ІТ молоддю, розуміння ринку праці та отримання інформації про практичне застосування нових технологій. Молоді спеціалісти краще відчувають тренди і під впливом різних світоглядів будуть створювати нові ідеї і підштовхувати прогрес у сфері.


Це також є корисним і для роботодавця тим, що компанія буде постійно знаходитися “на слуху”, молоді спеціалісти будуть відточувати свої навички, приносити свіжі ідеї, що в свою чергу перешкоджатиме застою компанії.Comments


bottom of page